Cilj projekta:
Unaprjeđenje kvalitete i dostupnosti javnozdravstvenih usluga u prekograničnom području s posebnim naglaskom na osiguravanje jednakog pristupa zdravstvenoj zaštiti, jačanje mjera prevencije karcinoma dojke te podizanje svijesti o važnosti ranog otkrivanja karcinoma dojke.
Vodeći partner: Dom zdravlja Županja
Partner 1: Klinički centar Vojvodine
Partner 2: Opća županijska bolnica Vinkovci
Ukupna vrijednost projekta: 942.130,90 EUR
Bespovratna sredstva: 800.811,25 eur (Izvor financiranja: Interreg VI-A IPA CBC Croatia-Serbia)
Opis projekta:
Karcinom dojke predstavlja veliki javnozdravstveni problem i najčešći je oblik zloćudne bolesti kod žena u Hrvatskoj i Srbiji. Zbog demografskih trendova i porasta prevalencije rizičnih čimbenika, sve više žena će se u budućnosti suočiti s ovom bolešću. Većina slučajeva dijagnosticira se kod starijih žena, međutim, karcinom dojke može zahvatiti i mlađe žene, stoga je važno započeti s redovitim pregledima dojki rano, što uključuje rano otkrivanje i probir. Rano otkrivanje raka dojke podrazumijeva prepoznavanje prvih simptoma od strane pacijentica i pravovremenu dijagnozu od strane liječnika.
U tu svrhu, u okviru provedbe projekta, Dom zdravlja Županja će nabaviti 3D digitalni mamograf s tomosintezom, koji omogućuje preciznije dijagnostičke rezultate, osobito kod žena s gušćim tkivom dojki, smanjuje broj lažno pozitivnih i lažno negativnih nalaza te omogućuje ranu dijagnozu raka dojke. Također, mamograf s tomosintezom može pomoći u razlikovanju benignih promjena na dojkama od zloćudnih tumora, što može dovesti do manje invazivnih i manje bolnih dijagnostičkih i terapijskih postupaka. Klinički centar Vojvodine i Opća županijska bolnica Vinkovci kroz provedbu projekta nabavit će moderan dijagnostički uređaj za radiološku upotrebu, tj. polivalentni ultrazvuk s naprednim softverom za dojke koji omogućuje detaljnu dijagnostiku promjena na dojkama. Ova napredna tehnologija omogućuje detaljno snimanje promjena, uključujući male lezije koje je teško otkriti drugim dijagnostičkim metodama poput mamografije. Ova tehnologija je osobito korisna u dijagnosticiranju raka dojke kod žena s gustim tkivom dojki. Osim toga, polivalentni ultrazvuk s naprednim softverom za dojke omogućuje manje invazivne dijagnostičke postupke i može pomoći u izbjegavanju biopsija, koje su često bolne i neugodne za pacijentice. Nabava i korištenje ovih modernih dijagnostičkih uređaja igra ključnu ulogu u postizanju cilja projekta jer omogućuju precizniju, bržu i manje invazivnu dijagnostiku, što doprinosi boljem ishodu liječenja i oporavka u slučaju otkrivanja zdravstvenih problema.
Kako bi se poboljšalo opće zdravlje zajednice u prekograničnom području, kroz provedbu projekta provest će se i proaktivna kampanja te edukacija ciljne skupine koje imaju za cilj skrenuti pažnju na ovaj ozbiljan problem. Provedba promotivne javnozdravstvene kampanje te održavanje radionica i edukacija za ciljnu skupinu omogućit će stjecanje znanja i osnaživanje žena za preuzimanje aktivne uloge u očuvanju svog zdravlja i brizi za svoje tijelo. Na ovaj način potaknut će se ciljna skupina na redovite preglede i samopreglede jer informacije o činjenicama vezanim uz karcinom dojke, njegovu učestalost, rizike i simptome pomažu u boljem razumijevanju potrebe za pregledima. Također, ove aktivnosti pružit će podršku u smanjenju straha i nelagode povezanih s odlaskom na preventivni pregled dojki. Iako je rak dojke pretežito ženska bolest, muškarci su također uključeni u ciljnu skupinu projekta, iako je rak dojke kod muškaraca relativno rijetka bolest (učestalost je 1% učestalosti raka dojke kod žena). Stoga će projekt također podići svijest javnosti o mogućnosti pojave ove bolesti kod muškaraca.
Karcinom dojke dio je naše svakodnevnice, ukorijenjen u svaku poru našeg društva. Provedba projekta i suradnja s partnerima značajno će smanjiti negativne aspekte karcinoma dojke na nacionalno javno zdravlje, poboljšati opće zdravstveno stanje i izgraditi sretnije društvo za buduće generacije.